V minulém článku jsme se dozvěděli, že naši šachisté začali novou sezónu Krajského přeboru družstev Olomouckého kraje a vstup do soutěže se příliš nepovedl. Po prvních dvou kolech byly Přemky na 9. místě. Nyní se již posouváme o dvě kola dál a vánoční přestávku strávíme na 4. místě, což už je docela slušné umístění.

Jak se tedy dařilo ve 3. a 4. kole? Předem je třeba vyzdvihnout historický okamžik, že v těchto dvou zápasech nastoupil za Přemky na první šachovnici šachový velmistr! – Vojtěch Plát. To byla obrovská posila a především díky Vojtovi se podařilo oba zápasy se silnými soupeři vyhrát. Nyní stručně o průběhu těchto šachových utkání.

Ve 3. kole hraném dne 26.11.2023 Přemky hostily Uničov, který měl po prvních dvou kolech dvě výhry, 100-tní zisk 6 bodů a figuroval na 2. místě tabulky. Začátek zápasu byl docela vyrovnaný, jen náš velmistr stupňoval tlak a svíral svého papírově výrazně slabšího soupeře jako v kleštích. Následně Vojta využil hrubé chyby a šli jsme do vedení 1:0. Těsné “jednogólové” vedení jsme dále drželi díky třem remízám. Ty zaknihovali Petr Matoušek a následně Zdeněk a Pavel Hájkovi a stále byl zápas nejasný. Potom se však prosadila naše posila z Prostějova, Roman Závůrka. Roman hrající na 2. šachovnici využil svou aktivní pozici ve věžové koncovce, přišpendlil soupeřova krále na kraj šachovnice a hladce zavěsil! Následně pěkně vyhrál i výborně hrající Jirka Zapletal a zvýšil tím vedení na již tříbodové, což znamenalo současně i zápasovou výhru našeho družstva. Zbývaly poslední dvě partie na posledních dvou šachovnicích, které ovlivnily již jen konečné skóre, přestože byly obě velmi zajímavé. Adam Vejmola stál celou partii na výhru, zde však měl na výběr několik různých variant vedoucích k výhře, až se možná příliš hluboko ponořil do pozice, ztrácel čas i energii a vzhledem k tomu, že vítězství družstva již bylo jasné, vynutil z pozice síly remízu. To partie na poslední šachovnici, zde předvedl Ladislav Prucek divočinu hodnou starých šachových mistrů z 19. století! Sice stál většinu partie jasně na prohru, hrál ale velmi vynalézavě a když už se situace otáčela, zahrál Ladislav jezdcovou vidličku na věž. Tento tah se velmi nabízel a při povrchní úvaze se zdálo, že vyhrává. Při hloubějším propočtu však naši hráči viděli, že se jedná o hrubou chybu a pozice je prohraná. Co se však nestalo, soupeř již asi deprimovaný zápasovou prohrou svého družstva, jen povrchně zhodnotil svou pozici jako prohranou a k všeobecnému překvapení – se vzdal… Tím jsme tedy ještě navýšili skóre, vyhráli vysoko 6:2 a posunuli se na 5. příčku v tabulce.

4. kolo se hrálo v neděli 10.12.2023 a zajížděli jsme k favoritovi do Velkých Losin. Toto velmi silné družstvo v čele s velmistrem a reprezentantem České republiky Štěpánem Žilkou, který měl na posledním mistrovství Evropy družstev nejlepší výsledek z hráčů ČR a dopomohl České reprezentaci ke skvělému 5. místu, bylo po 3. kole na 2. místě tabulky a usilovalo o vítězství a útok na první místo. Zápas byl vyrovnaný, excelentní byl hlavně souboj na první šachovnici, kde se utkala skutečná republiková špička. Za nás velmistr Vojtěch Plát s velmistrem Štěpánem Žilkou, přičemž se náš hráč na první šachovnici musel smířit s obranou černými figurami. Nyní celkově k průběhu zápasu. Rychle remizoval černými na 5. šachovnici Jirka Zapletal. Na 8. šachovnici Láďa Prucek ukořistil pěšce a dle šachového přísloví “S pěšcem víc vítězství vstříc” v pohodě přehrál svého soupeře. Podobně si počínal i Pavel Hájek na 6. šachovnici. Prohráli však na 3. šachovnici Zdeněk Hájek, když jedna chyba ihned rozhodla partii a také na 7. šachovnici hrající Petr Kašparovský. Ten se nespokojil s remízou a přemíra snahy o vítězství nakonec znamenala prohru. Následně na 2. šachovnici remizoval i Roman Závůrka. Roman nedokázal s velmi silným soupeřem stupňovat výhodu a pěšec navíc v jeho pozici nakonec žádnou převahu neznamenal. Stav tedy vyrovnaný 3:3 a rozhodovaly partie velmistrů na 1. šachovnici a partie Petra Matouška na 4. šachovnici. V souboji velmistrů Vojtěch Plát dobře odvracel hrozby soupeře, zjednodušoval pozici a poté, co mu soupeř odmítl remízu postupně získával stále více ze hry. Nakonec se Vojtovi perfektně vedenou koncovkou podařilo protivníka nalomit do té míry, že o remízu začal usilovat on. Vojta se však již s remízou nespokojil, předvedl skvělou bojovnost za družstvo a nakonec svého soupeře jasně přehrál ve věžové koncovce. Vedli jsme tedy 4:3 a o konečném výsledku zápasu rozhodovala partie Petra Matouška na 4. šachovnici. Petr měl již v soutěžích družstev neuvěřitelnou sérii 38 partií bez prohry a před začátkem partie bílými s celkem hratelným soupeřem se zde s možností prohry absolutně nepočítalo. O to překvapivější byl ale průběh partie, kdy si náš hráč nejdříve nechal lehkovážně zlikvidovat dvojici střelců a následně soupeřův kůň naprosto paralyzoval jakoukoli aktivitu našeho borce. Pozice byla jasně prohraná a nic jiného, než prohru této partie a zápasovou remízu již zřejmě nikdo nečekal. Petr ale začal hrát “své” vynalézavé šachy a soupeři nabídl oběť nehrajícího střelce. V oboustranné časové tísni soupeř nevyužil několika vyhrávajících možností. Petr s figurou méně stále vytvářel varianty vedoucí k možné remíze věčným šachem a skryté matové hrozby, až byl nakonec soupeř nucen vrátit ziskanou figuru a s pěšcem navíc v dámské koncovce po několika nepřesnostech již neměl šanci na výhru. Partie tedy skončila vytouženou remízou a ta znamenala vítězství Přemek nad favorizovaným týmem z Velkých Losin 4,5:3,5!

Těšme se tedy na pokračování této týmové soutěže v příštím roce a užijme si krásné Vánoce nejlépe v rodinné pohodě a přátelské atmosféře. Prostě tak, jak nás to baví nejvíce. Šachoví nadšenci třeba i za šachovnicí na nějakém z celé řady šachových turnajů jednotlivců, jež jsou každoročně pořádány koncem prosince.

Průběžné pořadí krajského přeboru zde.

Zápas čtvrtého kola v Losinách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..