Ve 2. kole krajského přeboru Olomouckého kraje v šachu pro sezónu 2022/23 hrály v neděli 23. října Přemyslovice v Prostějově s rezervou SK Prostějov. Vzhledem k tomu, že stejnou soutěž hraje i A-tým SK Prostějov, je letos Prostějov B výrazně slabší než loni a proto byly Přemky jasným favoritem. Pro laickou veřejnost jen vysvětlení k zápasům družstev v šachu. Každé družstvo tvoří 8 hráčů, hraje tedy 8 šachistů jednoho družstva proti 8 šachistům druhého družstva jednu (většinou dlouhou) partii, výsledky se sečtou a dají celkový výsledek zápasu.

Co se týkalo zápasu Přemek ve 2. kole a papírových předpokladů dle ratingového hodnocení šachistů jednotlivých šachových duelů, ve 4 partiích byli výraznými favority hráči Přemek, ve 2 partiích byli soupeři zhruba vyrovnaní a ve 2 partiích byli mírnými favority hráči domácího týmu Prostějova B. Průběh zápasu těmto předpokladům zhruba odpovídal, Pavel Brácha, který letos hostuje za Přemky, hladce porazil svého mladého soupeře a Přemky se ujaly rychlého vedení 1:0. Následovala remíza Adama Vejmoly, výhra Ladislava Prucka a překvapivě i výhra Pavla Hájka, který několikrát odmítl nabídku remízy svého soupeře a remízovou koncovku se mu podařilo vyhrát.

Potom remizoval i Jirka Zapletal, čímž se Přemky dostaly do vedení 4:1 a z posledních třech partií stačila k celkovému vítězství už jen jediná remíza. Tu zaknihoval Petr Matoušek, který bojoval o převahu, tu získal a místo dalšího manévrování vynutil z pozice síly remízu opakováním tahů, čímž byla porážka domácích borců z Prostějova dokonána. Poslední dvě partie, ve kterých nejprve Petr Kašparovský odremizoval svého papírově silnějšího soupeře a následně Tomáš Sklenář, který porazil svého výrazně slabšího soupeře, určily konečný stav zápasu SK Prostějov B – Sokol Přemyslovice 2:6.

Tudíž znovu super výkon Přemek a posun v průběžné tabulce ze 3. na 2. místo pouze o skóre za vedoucí tým SK Prostějov A. Příští zápas a sice 3. kolo krajského přeboru hrají Přemky v neděli 13. listopadu konečně doma proti silnému týmu z Vinar, který ve 2. kole porazil překvapivě hladce 7:1 tým z Velkých Losin. Snad se zadaří i do třetice, i když mladými Ukrajinci posílený tým soupeře bude těžkým oříškem. Průběžné pořadí krajského přeboru zde.