Šachový přebor Olomouckého kraje začal svým 1. kolem v neděli 9. října 2022 a šachisté Sokola Přemyslovice navazují na skvělé 2. místo z loňského ročníku. Los nám hned v 1. kole vybral cestu do Velkých Losin, kde nám domácí borci chystali velmi těžký šachový souboj. Sice jejich hlavní eso, velmistr Štěpán Žilka, dal přednost šachovému turnaji v Německu, přesto na předních šachovnicích byli domácí velmi silní a očekávali jsme velmi obtížný boj o remízu.

První tři partie remízou skončily, když nejdříve černými figurami hrající Petr Matoušek neviděl stupňování výhody, spokojil se s braním obětovaného pěšce a následně i s remízou. Napodobil ho Jirka Zapletal a Adam Vejmola, oba se silnými soupeři. Po další hodině bojů nad šachovnicemi to začalo s Přemkama vypadat zle nedobře, když se Zdeněk Hájek s jedničkou domácích Kubou Vaculíkem musel bránit matu a byl nucen obětovat pěšce a Láďa Prucek se dostával pod velmi silný tlak svého soupeře. V tom okamžiku by nikdo nečekal, že Sokol Přemyslovice tak tvrdě zabojuje a neuvěřitelně houževnatou hrou otočí zápas ve svůj prospěch. Láďa Prucek nakonec tlaku odolal a soupeř v časové tísni naprosto nezvládl dobře rozehranou pozici, ztratil několik pěšců a kapituloval. Navíc zavěsil i Pavel Hájek, který využil chyby svého soupeře a zvýšil na překvapivých 3,5:1,5 pro Sokol Premyslovice. A k tomu ještě nová akvizice v týmu Přemyslovic, Tomáš Sklenář, na poslední šachovnici svého soupeře drtil, až ho rozdrtil a rázem vedly Přemky překvapivě už 4,5:1,5, což znamenalo vítězství v zápase.

Poslední dvě partie už nemohly ovlivnit překvapivou prohru domácích, navíc Zdeněk Hájek svého favorizovaného soupeře tak rozebíral, až málem vyhrál. Nakonec remíza po skvělém výkonu a prohra Petra Kašparovského s papírově silnějším soupeřem už jen korigovala prohru domácích na 3:5.

Skvělý výkon Přemyslovic, výhra 5:3 a perfektní vstup do soutěže znamená 3. místo po prvním kole. V čele je družstvo Prostějova A, které loni sestoupilo z 2. ligy, po vysoké výhře 7:1 nad svým B-týmem. Každopádně bude-li Sokol Přemyslovice předvádět podobné výkony i v dalších kolech, má velkou šanci bojovat o postup do 2. ligy a třeba i překonat svého dlouholetého rivala z Prostějova. Průběžné pořadí krajského přeboru zde.

Držme všichni palce!